Podstawa prawna zgłoszeń zewnętrznych
- Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. z 2024 r., poz. 928),
- Zarządzenie nr 16/2024 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Włodawie z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu zgłoszeń wewnętrznych i podejmowania działań następczych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Włodawie oraz w Warsztacie Terapii Zajęciowej we Włodawie.
Dokonanie zgłoszenia zewnętrznego
Zgłoszenie zewnętrzne powinno się odbywać się zgodnie z określonymi procedurami, ale przede wszystkim sygnalista powinien dokonać zgłoszenia w dobrej wierze. Sygnaliści, którzy dokonują zgłoszenia w złej wierze, tzn. zgłaszają nieprawdę, mogą zostać pozbawieni ochrony przewidzianej w ustawie.
Zgłoszenie zewnętrzne może dot. naruszeń prawa będącego przedmiotem działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Włodawie oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej we Włodawie.
Jeżeli naruszeniu prawa można skutecznie zaradzić w ramach struktury organizacyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Włodawie lub Warsztatu Terapii Zajęciowej we Włodawie, zasadnym jest dokonanie zgłoszenia wewnętrznego. (ZGŁOSZENIA WEWNĘTRZNE)
Za przyjmowanie zgłoszeń zewnętrznych i podjęcie działań w celu ich weryfikacji odpowiedzialny jest Rzecznik Praw Obywatelskich lub inny organ publiczny, do którego właściwości należy podejmowanie odpowiednich działań następczych, obejmujących przedmiot zgłoszenia.
Procedura zgłoszeń zewnętrznych obejmuje:
- przyjęcie zgłoszenia: organ publiczny przyjmuje zgłoszenie i dokonuje wstępnej weryfikacji jego zasadności; w przypadku uznania, że nie jest on organem właściwym do podejmowania działań następczych, przekazuje zgłoszenie organowi właściwemu,
- zabezpieczenie zgłaszającego: sygnaliście przysługuje ochrona, która zapewnia mu poufność i zabezpiecza przed działaniami odwetowymi; organy publiczne wydają na wniosek sygnalisty zaświadczenie o objęciu go ochroną,
- podjęcie działań następczych: organ publiczny podejmuje działania mające na celu wyjaśnienie zgłoszenia i podjęcie odpowiednich kroków prawnych.
Informacje przekazywane w zgłoszeniu zewnętrznym
W zgłoszeniu zewnętrznym należy przekazać wszystkie istotne informacje o naruszeniu prawa, w tym:
- opis naruszenia i jego charakter,
- dane osób, których dotyczy zgłoszenie (zaangażowanych w naruszenie),
- dowody na poparcie zgłoszenia (np. dokumenty, e-maile, zdjęcia, świadkowie).
Przekazanie pełnych i precyzyjnych informacji pozwoli na szybsze i bardziej efektywne podjęcie działań przez instytucje publiczne.